понедељак, 29. децембар 2008.
KK Partizan - pohod na titulu evropskog šampiona 1991/92
-----------
Posle odlaska generacije Divca, Paspalja, Grbovica, Savovica i ostalih nosilaca igre u prethodnom periodu, Partizan je pred sezonu 1991./92. stvorio novi mladi tim, cije su nove zvezde bili Aleksandar Djordjevic i Predrag Danilovic. Uprava je za trenera izabrala dotadasnjeg kapitena ekipe i reprezentativca, Zeljka Obradovica, koji je dobio pomoc kakvu je samo mogao da pozeli. Na mesto strucnog savetnika dosao je nekadasnji trener i igrac Partizana, vrhunski evropski kosarkaski strucnjak, profesor Aleksandar Nikolic. Uz punu podrsku Uprave, trenerski tandem je sa mladom ekipom zapoceo izuzetno ozbiljne pripreme.
Ubrzo je mladi trener Obradovic istupio u javnost sa nekim izjavama koje su se mnogima cinile nerealnim. Tvrdio je da Partizan opet ima izuzetno jaku ekipu, da je novi tandem Djordjevic -- Danilovic najbolji bekovski par u Evropi i da njegov tim u Evrpskoj ligi nece biti autsajder.
Ispostavilo se da je Obradovic bio u pravu, iako se na Partizan te 1991. godine obrusila jos jedna nevolja: FIBA je, zbog rata u Hrvatskoj, ekipama sa teritorije bivse SFRJ naredila da svoje utakmice kao domacini moraju da igraju u inostranstvu. Beogradski "crno-beli" su se opredelili da budu "domacini" u madridskom predgradju Fuenlabradi. To se pokazalo kao dobra odluka -- vec posle prve utakmice u Evro-ligi, bilo je jasno da ce se Partizan u Spaniji osecati kao kod kuce, jer je spanska publika na najlepsi nacin podrzala mladu ekipu.
Tako je pocela velika Partizanova "odiseja" po Evropi. Ekipa Zeljka Obradovica je u ubitacnom ritmu evropskih i domacih utakmica prevaljivala hiljade kilometara u samo nekoliko dana. Ali Obradovicev tim iz utakmice u utakmicu igrao je sve bolje.
Takmicenje u grupi u Evroligi Partizan je zavrsio na cetvrtom mestu uz devet pobeda i pet poraza. To je znacilo da ce Partizan u odlucujucim utakmicama za plasman na Fajnal for, igrati sa bolonjskim Virtusom (te godine slavni klub nosio je ime Knor). Bolonjezi su imali snazan tim predvodjen bivsim jugoslovenskim reprezentativcem Jurijem Zdovcom. Ali, Djordjevic, Danilovic, Nakic, Stevanovic, Dragutinovic, Rebraca, [ilobad, Koprivica, Loncar i Saric u tri utakmice bili su bolji i, po drugi put u istoriji Kluba, izborili su plasman na Fajnal for koji se te 1992. odrzavao u Istanbulu.
Najveci uspeh u istoriji KK Partizan, osvajanje titule prvaka Evrope, ostvaren je na Fajnal foru u Istanbulu aprila 1992. godine. Do podviga je stigla ekipa ciji je prosek godina bio samo 21,7 i koja je od 17 utakmica u Evroligi do Fajnal fora samo jednu odigrala u Beogradu (revans cetvrtfinala protiv Knora).
Na Fajnal foru u istanbulskoj dvorani "Abdi Ipekci" Partizan je pobedio, u tom trenutku dva najjaca evropska sastava -- u polufinalu milanski Filips i u finalu Huventud iz Badalone. Svi ljubitelji kosarke jos uvek pamte cuvenu trojku kojom je Aleksandar Djordjevic u poslednjim trenucima finalne utakmice sa Huventudom (71:70) Partizanu doneo titulu evropskog prvaka. Najblistavija sezona u istoriji Kluba upotpunjena je trijumfom u domacem sampionatu i Kupu.
EuroLeague - 50 godina od prvog Kupa šampiona
Srbija na tom spisku ima 10 imena, tj. 20% (6 igraća i 4 trenera):
IGRAČI: Radivoj Korać, Dražen Dalipagić, Aleksandar Đorđević, Dejan Bodiroga, Predrag Danilović, Vlade Divac i TRENERI: prof. Aleksandar Nikolić, Dušan Ivković, Božidar Maljković i Željko Obradović.
Na tom spisku je još nekoliko imena koja su bila na YU dresovima:
Toni Kukoč, Dino Rađa, Krešimir Ćosić, Mirza Delibašić i Dražen Petrović.
|
Dragan Kićanović / Драган Кићановић
„Najbolja reprezentacija se pravi od bekova iz Čačka, centara iz Dalmacije, a ostalo što zafali uzima se sa ostalih strana“(Krešimir Ćosić, možda i najveći košarkaš sa ovih prostora, 303 puta reprezentativaci kasnije selektor YU reprezentacije)
Partizanove bebe - SRPSKI "DREAM TEAM"
Stasala je generacija Aleksandra Djordjevica, Vlade Divca, Zarka Paspalja, Ive Nakica, Miroslava Pecarskog, koja je, uz sjajnu podrsku nesto starijih Zeljka Obradovica, Milenka Savovica i Gorana Grbovica, predvodjena mladim trenerom Dusanom Vujosevicem, Partizan ponovo povela u sam vrh jugoslovenske i evropske kosarke.
Ta generacija je 1987. godine osvojila titulu prvaka Jugoslavije, a 1988. posle sjajne serije pobeda u Kupu sampiona nad najjacim evropskim klubovima ( Barselona, Makabi, Aris, Filips...) obezbedila je ucesce na Fajnal foru u belgijskom gradu Ganu. Ipak, Partizan tada nije uspeo da se vine do samog evropskog Olimpa. Posle poraza u polufinalu od Makabija iz Tel Aviva (82:87), Partizan je pobedom nad Arisom (105:93) osvojio trece mesto u Evropi.
Sledece, 1989. Partizan je, pojacan i mladim Predragom Danilovicem, po treci put osvojio Kup Radivoja Koraca, trijumfom nad Vivom Vizmarom iz Kantua. Posle poraza u prvoj utakmici u Italiji (76:89), u beogradskom revansu "crno-beli" su furioznom igrom trijumfovali sa 101:82.
[Prva utakmica je odigrana u Italiji (16.03.1989.) i zavrsena rezultatom Wiwa Cantú - Partizan 89-76]
Te blistave sezone Partizanov drugi "Dream team" osvojio je i Kup Jugoslavije pobedom nad splitskom Jugoplastikom (87:74).
Evropska i svetska afirmacija tog drugog pokolenja velikih kosarkaskih asova Partizana, privlacila je darovite mlade kosarkase u Klub, ali je, istovremeno, zbog velike zainteresovanosti finansijski mocnih klubova iz Evrope i SAD za Partizanove igrace, znatno skratila vreme koje su najbolji kosarkasi provodili u Klubu. Vlade Divac i Zarko Paspalj krajem 1989., zajedno sa Drazenom Petrovicem, postali su prvi igraci sa prostora Jugoslavije koji su otisli u NBA ligu. Kasnije su u NBA igrali i Aleksandar Djordjevic i Predrag Danilovic, tako da je Partizan jedini evropski klub koji je dao cak cetiri kosarkasa za NBA.
уторак, 9. децембар 2008.
Sećanje na Radomira Šapera
Povodom deset godina od smrti Radomira Šapera, predsednik KSS Dragan Kapičić izjavio je da je njegovim odlaskom naša košarka izgubila jednog od najboljih ljudi.
Šaper je bio predsednik Košarkaškog saveza Jugoslavije i predsednik Tehničke komisije FIBA. "Upravo je Šaper postavio principe delovanja u našoj organizaciji. Njih smo se pridržavali godinama, a zahvaljujući njemu i njegovim saradnicima Srbija je postala košarkaška velesila", rekao je predsednik KSS na skupu održanom u sedištu Saveza.
Kapičić je naglasio da je Šaper "bio poseban i u pobedi i u porazu" i dodao da je "čovek koji nas je napustio pre deset godina u svakom pogledu bio jedinstven".
Šaperov saigrač iz pionirskih dana jugoslovenske košarke, nekadašnji prvotimac Crvene zvezde Srđan Kalember, napomenuo je da se o legendarnom predsedniku Saveza mnogo više zna kao o funkcioneru i vizionaru nego kao o igraču.
"Šaper je kao košarakaš bio staložen i zahvalan igrač, prevashodno u odbrani", istakao je Kalember, uz podsećanje da je upravo Šaper došavši na cela Saveza primenio načelo "košarka košarkašima".
"U njegovo doba čak je i sekretarica koja je radila u KSJ bila bivša reprezentativka".
Jedan od naših najtrofejnijih trenera Božidar Maljković rekao je da su svi njegovi razgovori sa Šaperom bili "futuristički" jer ih je zanimalo kakva će se košarka igrati u budućnosti i šta treba učiniti da postane lepša i dinamičnija igra.
"Šaper je bio veliki gospodin i intelektualac. Kao pravičan i nepotkupljiv stekao je ogromni autoritet medju saradnicima"
Sakramento odaje počast Divcu
среда, 19. новембар 2008.
Zoran Slavnić / Зоран Славнић
...Daljim, letimičnim pregledom "Zlatne košarke" uočio sam naslov "Velike tajne Montrealske svlačionice", pa budući da mi Moka 5-6 godina ranije nije hteo ništa o tome da kaže, otvorio sam 272. stranicu te knjige, i evo prepisa najinteresantnijih delova:"Utakmica odluke za plasman u polufinale bio je susret sa Talijanima... Za Jugoslovene je krenulo loše od početka... Alarm na klupi Jugoslovena zazvonio je kada su "azzurri" stvorili prednost od 12 koševa, 24:12!... Svi u redovima Jugoslovena bili su indisponirani, centri Jelovac i Ćosić bez koša... Na poluvremenu nevjerovatnih "minus 16", u svlačionicu se išlo rezultatom 57:41 za Italiju.Šta se tih desetak minuta događalo u svlačionici Jugoslovena, nikad se nije saznalo! Novosel je rekao, da čim su došli u svlačionicu, lupnuo vratima, kazavši: "Naređujem presing. Moramopoginuti za pobjedu. Presing, presing. Bacajte se po parketu, poginite, ali dobijte utakmicu. Da, ovu utakmicu možemo dobiti. Mo-že-mo!!!Bilo je priča, istina nikad službeno potvrđenih, da je glavnu riječ u svlačionici, poslije kratkoga "govora" Novosela, vodio Zoran Slavnić. Da je bilo onih poznatih "balada o psu i majci", vikanja, udaranja o stolice, da je tih desetak minuta moral plavih narastao "do ludila"! I, što je to učinio, što je to rekao Zoran Slavnić? Nakon utakmice rekao je samo: "To što sam u svlačionici u poluvremenu kazao, nikad nitko od igrača nije kazao, ja to nikad nisam ni pomislio da ću kazati, a siguran sam da to nikad više u karijeri neću ponoviti. I nema šanse da ikad kažem pred novinarima te rečenice, koje sam izgovorio sebi, suigračima, stručnom vodstvu!"Dalje u "Zlatnoj knjizi" piše: "Nepunih pola minuta kod voćstva Talijana 87:86 Talijani slave. Smeši im se polufinale. Novosel zove time - out. Dogovor je glasio: Talijani će sigurno misliti da će poslednju loptu pucati Kićanović ili Dalipagić, ili da će Slavnić spustiti loptu "na Ćosića", ali neka napad završi - Moka Slavnić!Lopta dolazi do Slavnića, Marzorati ga gleda, ne pada mu na pamet "čačkati" po lopti, da velemajstor Moka ne bi iznudio faul, dva bacanja. Sekunde cure, lopta dolazi do Kićanovića a on, okružen trojicom Talijana, vraća loptu Slavniću. Još dve sekunde do kraja, Slavnićev okret i šut - Koooš! Konačnih 88:87 za Jugoslaviju! Zoran Slavnić je odveo Jugoslaviju u polufinale Olimpijskih igara u Montrealu!...
5. Dragan KIĆANOVIĆ, 27 godina (1,93 m). Klub: Partizan (Beograd). Rep: 176 mečeva.
6. Rajko ŽIŽIĆ, 25 godina (2,10 m). Klub: OKK Beograd. Reprezentacija: 141 meč.
7. Mihovil NAKIĆ, 25 godina (2,03 m). Klub: Cibona (Zagreb). Reprezentacija: 67 mečeva.
8. Željko JERKOV, 26 godina (2,08 m). Klub: Jugoplastika (Split). Rep: 157 mečeva.
9. Branko SKROČE, 25 godina (1,95 m). Klub: Zadar (Zadar). Rep: 71 meč.
10. Zoran SLAVNIĆ, 31 godina (1,81 m). klub: Šibenka (Šibenik). Rep: 161 meč.
11. Krešimir ĆOSIĆ, 32 godine (2,10 m). Klub: Cibona (Zagreb). Rep: 284 meča.
12. Ratko RADOVANOVIĆ, 24 godine (2,10 m). Klub: Bosna (Sarajevo). Rep: 133 meča.
13. Duje KRSTULOVIĆ, 26 godina (2,03 m). Klub: Jugoplastika (Split). Rep: 86 mečeva.
14. Dražen DALIPAGIĆ, 29 godina (1,97 m). Klub: Partizan (Beograd). Rep: 177 mečeva.
15. Mirza DELIBAŠIĆ, 26 godina (1,98 m). Klub: Bosna (Sarajevo). Rep: 148 mečeva.
…Vođenje igre u sportu u sportskim igrama, obično se prepušta određenim igračima, pogotovu u košarci. U košarci to su plejmejkeri, u fudbalu su to polutke, u odbojci je to dizač, tehničar. Vođenje igre na samom terenu je jako bitno za vrhunske rezultate, i jako je bitno ko će biti i kakav će biti taj čovek……Jednostavno, da pređem na stvar. Sigurno će se pominjati dominacija Rusa do 1972.godine u Evropi, jer do tada nismo mogli pronaći vrstu gre koja njima neće odgovarati. O tome Vam mogu reći kao najvažnje to da je dolaskom Mirka Novosela na mesto glavnog trenera reprezentacije Jugoslavije i od tada promenom filozofije naše košarke došlo do desetogodišnje dominacije Jugoslavije nad Rusima, upravo samo zbog promene načina ili stila igre.A ja sam, moja malenkost, imao tu čast da budem odabran od od strane Mirka Novosela, da budem kreator te igre.I ja mislim, i znam, kao i mnogi drugi, da se vođe, lideri rađaju. Ali, mogu i da se stvaraju, uz pomoć trenera, kada im treneri daju (ne)oganičenu slobodu u realizaciji njihove kreativnosti.Dakle, iz ovoga možete zaključiti da po meni, vođe – plejmejkeri u košarci, dele se na one kreativne i na one druge – VKV radnike. I u tome se i razlikuju……Otprilike, Ti si kod Novosela u potpunosti iskazao svoju igračku ličnost i igračku filozofiju?Nisam se ja kod Novosela iskazao. Kad sam ja kod Novosela došao u reprezentaciju imao sam 24 godine i četiri titule sa Crvenom Zvezdom! Ja sam tada samo dobio jednu šansu da dam doprinos košarkaškoj reprezentaciji Jugoslavije, tako da se mora reći da sam ja svojim pogledom na košarku odgovarao Mirku Novoselu, što se pokazalo kao dobro, na moju veliku sreću…
Njeno visočanstvo - Košarkaška lopta
Prva košarkaška lopta u Srbiji
Vlasnik prve lopte: Dragica Popović |
Košarkaška lopta iz starih dana |
Prvu košarkašku loptu u Srbiju doneo je 1924. godine iz Amerike Vilijam Viland, predstavnik dobrotvorne organizacije "Vojska spasa". Viland je u Beograd stigao sa zadatkom da učitelje, nastavnike i profesore beogradskih škola upozna sa zvaničnim pravilima košarkaške igre. U pratnji gosta iz Amerike, u službi prevodioca, bila je Dragica Popović iz Crvenog krsta Beograda.
Domaćini su bili izuzetno zainteresovani za ovu posetu. Seminarima g-dina Vilanda prisustvovao je veliki broj znatiželjnika, koji su želeli da se upoznaju sa njima do tada potpuno nepoznatom igrom. U znak velike pažnje i posebnog prijateljstva, Viland je g-đi Popović, koja ga je pratila tokom njegove kratke posete Srbiji, poklonio košarkašku loptu. Prema svim istorijskim svedočanstvima, to je bila i prva košarkaška lopta koja se pojavila u Srbiji.
Кошаркашка лопта
Уобичајена кошаркашка лопта
У почетку се играло са фудбалском лоптом и сличним модификацијама. тако је и прва кошаркашки наменска лопта била направљена по слично принципу, споља зашивени кожни панели, са унутрашњом гуменом лоптом. Верзија слична данашњој се први пут појавила 1942.
Спољашња површина лопте је направљена од природне или вештачке коже а може бити и од гуме или композитних материјала.
Особине лопте:
- Црни шавови и наранџаста боја; боја може бити и наранџасто/светлосмеђа šто је одобрила FIBA.
- Осам или дванаест шавова, чија ширина не прелази 6,35 mm
- Притисак ваздуха је такав да када се лопта пусти да падне на подлогу за игру са висине од 1,8 m, мерено од подножја, одскочи на висину између 1,2 m и 1,4 m, мерено до врха лопте.
- Обележен број своје величине (за мушкарце 7 - тежине од 567 до 650 грама, а за жене 6 - тежине од 510 до 567 грама), пречника између 749-780 милиметара.
Произвођачи лопти морају да добију сертификат за реномирана такмичења, што подразумева ригорозно тестирање... темературни тест (7 дана на 70°Ц без промена карактеристика), 20.000 удараца лоптом, 100 напумпавања сувом иглом, тест површинског отпора итд...
Mnogo više detalja ima na Hoopedia...
Уобичајена кошаркашка лопта |
У почетку се играло са фудбалском лоптом и сличним модификацијама. тако је и прва кошаркашки наменска лопта била направљена по слично принципу, споља зашивени кожни панели, са унутрашњом гуменом лоптом. Верзија слична данашњој се први пут појавила 1942.
Спољашња површина лопте је направљена од природне или вештачке коже а може бити и од гуме или композитних материјала.
Особине лопте:
- Црни шавови и наранџаста боја; боја може бити и наранџасто/светлосмеђа šто је одобрила FIBA.
- Осам или дванаест шавова, чија ширина не прелази 6,35 mm
- Притисак ваздуха је такав да када се лопта пусти да падне на подлогу за игру са висине од 1,8 m, мерено од подножја, одскочи на висину између 1,2 m и 1,4 m, мерено до врха лопте.
- Обележен број своје величине (за мушкарце 7 - тежине од 567 до 650 грама, а за жене 6 - тежине од 510 до 567 грама), пречника између 749-780 милиметара.
петак, 14. новембар 2008.
Радивој Кораћ / Radivoj Korać
Stoje: Ivo Daneu, Nikola Plećaš, Petar Skansi, Dragoslav Ražnjatović, Damir Šolman, Zoran Marojević, selektor Ranko Žeravica